Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руски бомбардер се урна во регионот на Белгород, пилотот загина

Повеќенаменскиот авион Су-25 на руското Министерство за одбрана се урна во регионот Белгород, недалеку од границата со Украина, објави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на својот канал Телеграм. Ловецот паднал додека се враќал во базата. Пилотот успеал да се катапултира, но загина.

„Авионот на Министерството за одбрана се урна во градскиот округ Валујск. Истрагата е во тек, како и вработените во Министерството за вонредни ситуации“, напиша тој.

Според Гладков, причината за инцидентот се истражува, а ситуацијата во моментов е под контрола.

Според извор кој зборувал за ТАСС, леталото се запалило во моментот кога удрило во земјата и се претпоставува дека се работи за технички дефект.