Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Преговори за Украина се водат во најголема дискреција во Женева

Во Женева, Швајцарија, во тек се преговори за ситуацијата во Украина, соопшти швајцарскиот министер за надворешни работи, Игнасио Касис.

Според неговите зборови, тие преговори се водат во атмосфера на максимална дискреција, најави швајцарскиот министер не прецизирајќи, сепак, детали од разговорите.

„Ние секогаш ги нудиме нашите добри услуги, но останува да се види што ќе направат двете страни, и Русија и Украина. Преговорите се водат во меѓународната Женева со најголема дискреција иако тие не се водат на највисоко ниво во моментот“, изјави Инацио Касис за „Ле Темпс“.

Касис истакна дека претходно Украина побарала од Швајцарија да ги застапува нејзините интереси во Русија. Ова барање беше одбиено во Москва.

„Рускиот наратив е добро познат: таа објави дека Швајцарија ја изгубила својата неутралност, но во исто време ја користи како неутрална земја“, рече Касис.

Утре се навршува точно една година од почетокот на специјалната воена операција во Украина, како што ја нарекува руската страна, а остатокот од светот едноставно го нарекува руски напад врз Украина.

Во претходните два дена светот го следеше говорот на американскиот претседател Џозеф Бајден, кој ненадејно замина во Киев, а ден подоцна и во Варшава, како и на рускиот претседател Владимир Путин.

Од првиот говор беше јасно дека Западот нема намера да дозволи Русија да победи во оваа војна, а од вториот говор дека Русија нема намера да ја прекине војната, за која вели дека не ја почнала, туку употребила вооружена сила за да ја спречи.

Во исто време, војната ги исцрпи оние што ѝ помагаат на Украина, па станува сè појасно дека веќе не е можно да се произведе онолку муниција колку што ѝ е потребна на Украина.

Исто така, војната замина и остава големи економски последици, најмногу за Европа, која зависеше од рускиот гас, а која сега ја нема поради воведените санкции кон Русија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе