Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

„Подготвени сме за руските закани, не сме сами“- Молдавија за пораката од Кремљ

Денеска Молдавија ги отфрли тврдењата на руското Министерство за одбрана дека Украина планира напад врз отцепениот молдавски регион Придњестровје и повика на деескалација на тензиите.

Министерството за одбрана на Русија денеска ја обвини Украина дека планира вооружена провокација во самопрогласениот регион Молдавија и објави дека Киев има намера да спроведе „операција со лажно знаме“, наводен напад на руските сили од Придњестровје, пренесе РИА Новости.

Рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Галузин тврди дека Западот и наредил на владата на Молдавија да ја прекине секоја комуникација со сепаратистичките власти во Придњестровје

Молдавската влада објави соопштение на „Телеграм“ во кое се прецизира дека државните власти не ги потврдуваат тврдењата на руското Министерство за одбрана.

„Повикуваме на смиреност и информирање на јавноста од официјални и кредибилни извори на Република Молдавија. Нашите институции соработуваат со странски партнери, а во случај на закани за државата, јавноста ќе биде навремено информирана“, се вели во соопштението.

Молдавскиот министер за надворешни работи Нико Попеску во средата изјави за Ројтерс дека поранешната советска република, која граничи не само со Украина, туку и со Романија, членка на НАТО, е подготвена за целиот опсег на закани од Русија.

„Се разбира дека имаме ограничени ресурси, но во исто време не сме сами во ова“, рече тој.

Молдавската претседателка Маја Санду ја обвини Русија претходно овој месец дека планира државен удар за да ја собори владата и да го вовлече Придњестровје во нејзината војна во Украина.

Регионот прогласи независност во 1990 година, една година пред распадот на Советскиот Сојуз, од страв дека Молдавија ќе се обедини со Романија, чиј јазик и култура во голема мера го дели.

По кратката војна на Молдавија со сепаратистите во 1992 година, немаше насилство во изминатите 30 години, а руските „мировници“ сè уште се распоредени на малата територија, која нема меѓународно признавање.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе