Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

6-годишно момче од Британија починало од стрептокока, мајката го пронашла неговото тело на подот во бањата

Шестгодишниот Броди Ли Морган починал кон крајот на ноември од стрептокока А. Мајката го пронашла телото на својот син на подот во бањата.

Таа веднаш повикала брза помош, но момчето не можело да се спаси, пишува Дејли Мејл.

Во Обединетото Кралство од 12 септември досега починале 40 деца од инвазивниот облик на оваа бактериска инфекција.

Аутопсијата спроведена од патологот Ендрју Бамбер утврди дека причината за смртта е стрептокока А.

По неговата смрт, семејството на Броди формирало фонд за помош на самохраната мајка Џејми Ли Морган.

Момчето, како што истакнало семејството деновите пред неговата смрт, било многу активно, сакал да си игра со другарите и да оди на училиште.

Неодамна почна да тренира таеквондо и земаше часови по шпански. Тој исто така играше рагби за локален клуб, го поддржуваше Ливерпул ФК и го сакаше Мо Салех.

Д-р Дерен Реди, директор на британската агенција за здравствена безбедност, рече дека бројот на пациенти е намален од врвот во декември, но дека бактеријата што ја предизвикува инфекцијата сè уште циркулира.

Британските здравствени експерти наведуваат дека инфекцијата на почетокот е обично блага и ги повикуваат родителите да одат на лекар при првите симптоми на болеста

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе