Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина: Против сме било каква воена соработка меѓу САД и Тајван

Кина денеска силно ја критикуваше посетата на висок претставник на Пентагон на Тајван, пренесуваат медиумите во светот.

Според написите, изјавите од кинеската канцеларија за работи со Тајван укажуваат на ново влошување на односите меѓу Пекинг и Вашингтон во однос на Тајван, поради наводите за шпионажа, но сè повеќе и во врска со руската инвазија на Украина.

Запрашан за посетата на Мајкл Чејс, американскиот заменик-помошник секретар за одбрана, на Тајван, портпаролот на кинеската канцеларија, Жу Фенглиан, рече дека Пекинг е „одлучно против каква било официјална соработка, особено воената соработка меѓу САД и Тајван.

Напорите на владејачката Демократска напредна партија во Тајван да ја зајакне независноста на островот со странска помош се „осудени на неуспех“, изјави Жу за новинарите.

Кина го смета Тајван за дел од својата територија што треба да биде ставена под нејзина контрола, доколку е потребно со сила. Пекинг, во овој поглед, го зголемува своето воено и дипломатско присуство на островот. Двете страни се разделија во граѓанска војна во 1949 година, а Кинеската комунистичка партија оттогаш не го контролира Тајван.

Портпаролот на Пентагон директно не ги коментираше извештаите за посетата на Чејс, повторувајќи дека посветеноста на САД кон Тајван е цврста и придонесува за одржување на мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец и во регионот. Тајванското Министерство за надворешни работи соопшти дека „нема информации“ за таква посета.

Тензиите меѓу САД и Кина се зголемија минатиот месец кога Вашингтон го обвини Пекинг дека испратил шпионски балон и го соборил над источниот брег на САД.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја откажа посетата на Пекинг по инцидентот и викендов изјави дека САД се загрижени дека Кина би можела да и достави оружје на Русија за војната во Украина. Кина ги отфрли наводите на Блинкен за плановите за испраќање оружје во Русија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе