Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Северна Кореја лансираше балистичка ракета

Северна Кореја истрела балистичка ракета во морето во близина на нејзиниот источен брег, соопшти воената команда на Јужна Кореја, откако Пјонгјанг предупреди дека силно ќе одговори на претстојните американско-јужнокорејски воени вежби.

Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека Северна Кореја лансирала балистичка ракета. Јужнокорејската војска објави дека се работи за проектил со долг дострел истрелан од локација недалеку од Пјонгјанг.

Лансирањето дојде откако Северна Кореја се закани со „невиден цврст, силен одговор“ во петокот додека Јужна Кореја и Соединетите Држави се подготвуваат за нивните годишни заеднички воени вежби како дел од напорите да ги одвратат растечките нуклеарни и ракетни закани на Северна Кореја.

Сојузничките нуклеарни стратешки вежби се закажани за среда во Пентагон и на нив ќе учествуваат високи креатори на одбранбената политика од двете земји, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана. Двете земји, исто така, имаат намера да одржат широк опсег на заеднички теренски вежби, вклучително и вежби со погодување цели, во наредните недели и месеци.

Околу 28.500 американски војници се стационирани во Јужна Кореја како наследство од Корејската војна од 1950 до 1953 година, во која учествуваа САД и која заврши со примирје, а не со мировен договор, оставајќи ги завојуваните страни технички сè уште во војна.

Нуклеарно вооружената Северна Кореја минатата година лансираше најголем број ракети досега, вклучително и интерконтинентални балистички ракети кои би можеле да погодат каде било во Соединетите држави, и ги продолжува подготовките за својот прв тест за нуклеарно оружје од 2017 година.

Пјонгјанг можеби создал воена единица задолжена да управува со нови интерконтинентални балистички ракети, во согласност со неодамнешното воено реструктуирање, како што сугерираат снимките на државните медиуми кои ја прикажуваат воената парада на 9 февруари.