Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Утре хаос на аеродромите во Германија, погодени десетици илјади патници

Утре, аеродромите во Германија ќе бидат во застој поради штрајк на вработените, објавија синдикатите.

Илјадници летови ќе бидат откажани или одложени поради штрајкот.

Аеродромите во Франкфурт, Минхен, Хамбург, Штутгарт, Дортмунд, Хановер и во Бремен утре се очекува да бидат парализирани поради затворањето, при што патниците се предупредени на широкораспространети откажувања и одложувања.

Испораките на помош за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија ќе бидат ослободени од штрајкот, најавија организаторите. Штрајкот го ескалира спорот на Синдикатот со федералната влада и општините пред новата рунда преговори за 12-месечен колективен договор за вработените во јавниот сектор на 22 и 23 февруари.

Синдикатот „Верди“ и Германското здружение на државните службеници (ДББ) бараат зголемување на платите од 10,5 отсто или минимум 500 евра за речиси 2,5 милиона вработени во јавниот сектор. Покрај преговорите за јавниот сектор, се договараат и колективни договори за вработените што се занимаваат со осигурување на воздушниот сообраќај на национално ниво и на персоналот на земјата на локално ниво.

„Инфлацијата, високите цени на енергијата и храната ги ставаат повеќето вработени во несигурна ситуација“, се вели во соопштението на потпретседателката на „Верди“, Кристин Бехле. „Многумина веќе не знаат како да ја платат киријата и да го наполнат фрижидерот. Ним им требаат значително повеќе пари за да живеат“, нагласи таа.

Таа рече дека Германија страда од огромен недостиг на работна сила меѓу работниците во копното, што може да се поправи со нудење подобри плати. Штрајкот планиран за петок се очекува да има големо влијание, особено врз домашниот воздушен сообраќај.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе