Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Свет

Земјотреси меѓу Турција и Сирија: Зошто предизвикаа толку разурнувања?

Турција и Сирија се опоравуваат од најтешките земјотреси што го погодија регионот по речиси еден век, и ова се смета за седмата најголема катастрофа во овој век. Почетниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во југоисточна Турција и северна Сирија беше проследен со уште еден потрес од 7,7 степени.

Регионот се провлекува низ голем број раседни линии, што значи дека потресите се доста вообичаени, но колку често се случуваат земјотреси со оваа јачина?

Според Саскија Гоес, професор по геофизика на Империал колеџ во Лондон, во овој регион катастрофи од овие размери се случуваат еднаш на секои сто или неколку стотици години.

„Земјотресот е еден од најголемите што сме ги снимиле со инструменти откако почнавме да ги мериме“, изјави Гоес за Еуроњус.

Последниот земјотрес со јачина од 7,8 степени во Турција се случи во 1939 година, при што загинаа околу 30.000 луѓе. Неодамна, повеќе од 17.000 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,4 степени во близина на Измит, кој се наоѓа на над 1.000 километри северно од најновиот епицентар.

„Земјотресите се почести во северниот дел на Турција, по должината на северниот дел на Анадолија отколку онаму каде што се случи овој земјотрес, каде што може да се случуваат приближно на секои 500 години.“, рече Гос.

Таа додаде дека поради овој долг временски период помеѓу земјотресите, тешко е да се предвиди кога ќе биде следниот.

Времињата за повторување се толку долги што немаме добра евиденција за тоа колку често се случуваат, и како стресот би бил прераспределен“.

Зошто беа уништени толку многу згради?

Набргу по земјотресите, турскиот претседател Реџеп Таијп Ердоган рече дека илјадници објекти се урнале. И најмалку уште 133 згради беа урнати во северна Сирија, според Сириската цивилна одбрана – нашироко позната како Бели шлемови – спасувачка служба.

Според Шон Вилкинсон, професор по градежно инженерство на Универзитетот Њукасл во Обединетото Кралство, бидејќи некои од зградите биле стари повеќе од 50 години, тие го надминале својот век.

„Не е невообичаено лошо изградените згради да се уриваат на ова ниво на тресење ова е типично за земјите кои се во одредени фази на развој“, изјави Вилкинсон.

Проба и грешка

Некои земји, како Нов Зеланд, Јапонија и Соединетите Американски Држави, почнаа да градат згради користејќи систем за базна изолација. Процесот е сличен на „поставување на вашата зграда на ролери“, така што основата се тресе за време на земјотрес, додека остатокот во голема мера останува на своето место.

Но, иако овој процес се смета за „златен стандард“ во подготовката за земјотреси, тој е исто така „модерен“ и „скап“, рече Вилкинсон.

Неговото истражување покажува дека обновувањето на зградите за да преживеат потреси би било поевтин пристап. Но, ова е „исто така доста тешко, а резултатите се неизвесни“.

Тој додаде дека процесот исто така може да биде бавен и скап, така што постои чин на „балансирање“ што треба да го следат владите за да утврдат дали се исплатуваат ажурирањата.

извор Новатв.мк/Еуроњуз

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе