Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Ова се петте најсилни земјотреси на планетата Земја

Пет од најсилните земјотреси биле со јачина од девет или повеќе, додека најмалиот од останатите петнаесет бил јапонскиот во март 1933 година, кога бил забележан потрес од 8,4 степени според Рихтеровата скала.

Според податоците на Американскиот геолошки институт (USGS), пет од најсилните земјотреси биле со јачина од девет или повеќе степени, додека најмалиот од останатите петнаесет бил јапонскиот во март 1933 година, кога потресот од 8,4 степени по Рихтер. евидентирана е скала.

1. Валдивија, Чиле, 22 мај 1960 година (магнитуда 9,5)

Во земјотресот загинаа 1.655 луѓе, 3.000 беа повредени, а два милиони беа раселени. Нанесе штета од 550 милиони долари на Чиле, а цунамито што настана предизвика смрт и штета дури до Хаваите, Јапонија и Филипините. „Зоната на фрактура“ на земјотресот беше долга повеќе од 1.000 километри. Два дена по земјотресот, блискиот вулкан Пујехуе еруптираше, испраќајќи пепел и пареа до шест километри во атмосферата во период од неколку недели.

2. Принцот Вилијам Саунд, Алјаска, 28 март 1964 година (магнитуда 9,2)

Земјотресот однесе 128 животи и предизвика вкупна штета од 311 милиони американски долари. Се почувствува главно на Алјаска, како и на некои места во Канада, а цунамито стигна и до Хаваи. Најголема штета претрпе градот Енкориџ, 120 километри северозападно од епицентарот.

3. Суматра, Индонезија, 26 декември 2004 година (9,1 степени според Рихтеровата скала)

Вкупно 227.900 луѓе загинаа, или поради земјотресот или поради цунамито што го предизвика, а околу 1,7 милиони луѓе беа раселени во 14 земји во Јужна Азија и Источна Африка. Епицентарот на земјотресот бил на 250 километри југоисточно од Банд Ачех, Индонезија, на длабочина од 30 километри. Неколку дена подоцна, на 28 декември, вулкан во близина на Баратанг почна да еруптира.

4. Сендаи, Јапонија, 11 март 2011 година (9,0 по Рихтеровата скала)

Загинаа речиси 20 илјади луѓе. Штетата предизвикана од цунамито на реакторите во нуклеарните централи Фукушима резултираше со најголемата нуклеарна криза во светот во последните децении. Многу жители мораа засекогаш да ги напуштат своите домови.

5. Камчатка, Русија, 4 ноември 1952 година (9,0 според Рихтеровата скала)

Епицентарот се наоѓал на 200 километри од брегот, под океанското дно, на длабочина од 30 километри. Северо-Курилск беше главната жртва на цунамито. За неколку минути е уништен град со 6.000 жители. Не се знае точно колку луѓе загинале. Имено, советските власти ставија печат на државната тајна на оваа трагедија. Во почетокот на 2000-тите, кога беше отворен пристапот до воените и поморските архиви (документите на Министерството за одбрана сè уште се чуваат во тајност), беше објавено дека загинале 2.336 луѓе. Сепак, историчарите веруваат дека цунамито однело најмалку 8.000 животи и дека речиси 2.000 жртви биле деца од предучилишна и училишна возраст. Поради тој земјотрес и цунами во 1956 година, во СССР е основана сеизмолошката и метеоролошката служба.