Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

„МЕТАСТАЗИРА И СЕ ШИРИ НИЗ ТЕЛОТО КАКО РАК“: Во Србија потврден 1 случај на ОПАСЕН ПАРАЗИТ, се внесува преку храна и е смртно опасен

Мултилокуларен ехинокок е откриен кај 67-годишен пациент кој бил опериран на Клиниката за абдоминална и ендокрина хирургија на Универзитетскиот клинички центар во Војводина, а бил откриен од професорот на катедрата за хистологија и ембриологија на Медицинскиот факултет во Нови Сад, др. Душан Лалошевиќ, кој нагласи дека оваа болест никогаш не е забележана во Србија, иако е позната од поодамна.

„За разлика од обичниот ехинокок, овој кај луѓето расте и метастазира, односно се шири и наликува на канцерогено ткиво. По својата природа е паразит. Болеста е позната во централна и северна Европа, но кај нас ја немаше и затоа не може да се препознае“, рече тој.

Болеста на пациентот изгледаше како тумор на црниот дроб, а доколку не се отстрани навреме, можни се бројни компликации меѓу кои и смрт. Паразитот го пренесува лисицата, пишува Нова.рс.

Пациентот е од околината на Сремска Митровица, а постои сомнеж за уште еден случај, исто така во Срем, такви случаи можеби имало и порано, но никој не ги препознал и сега ги разгледувам старите случаи“, рече Лалошевиќ.

„Пациентот се јави со абдоминална болка и констатиравме туморска промена од 5-6 см на левата половина на црниот дроб. Ништо не укажуваше на рак, туку бенигна промена која не порасна, но жената се пожали на болка. Ние решил да ја оперира и се испоставило дека не се работи за тумор, туку за ретка паразитска болест“, изјавил професорот др. Дејан Иванов.

Прогласена епидемија во соседството! Искоренетата заразна болест се врати, објаснуваат експертите како да ја препознаете
Заменик директорот на Клиниката за инфективни болести, професор др. Маја Ружиќ изјавила дека лековите се земаат со години, па и доживотно.

Како што објаснија експертите, инфекцијата настанува кога паразитот ќе се развие во цревата на лисицата и ќе ја контаминира околината со измет.

Јајцата од паразити доаѓаат во контакт со почвата, кои потоа се внесуваат орално и луѓето се контаминираат. Ова значи дека секој недоволно измиен зеленчук од градината каде што останал измет од лисици може да го пренесе овој ехинокок.

„Нема пренос од човек на човек. Друга можност за инфекција е да се јаде термички недоволно обработено месо од заразен дивеч“, објасни Ружиќ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе