Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади низ Украина, откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе добие модерни борбени тенкови. Државната служба за итни случаи, исто така, соопшти дека 11 лица биле повредени во бомбашките напади, во кои биле истрелани повеќе од 50 проектили и дваесетина беспилотни летала камикази, според украинската војска.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски реагираше на нападите барајќи од Западот дополнителна испорака на оружје.

„Ова зло, оваа руска агресија може и треба да се запре само со соодветно оружје“, рече тој во својот говор. Украинците успеаја да ги соборат повеќето од 55-те проектили истрелани од Русија, а Зеленски ја припиша таквата ефикасност на системите за противвоздушна одбрана донирани од Западот.

„Благодарение на системите за противвоздушна одбрана доставени до Украина и професионалноста на нашите војници, успеавме да ги собориме повеќето руски ракети. Ова се најмалку стотици спасени животи и зачувани десетици инфраструктурни објекти“. тој рече.

Украинскиот лидер се осврна на ситуацијата во Донбас, каде се уште се водат најжестоките борби.

„Мораме да ги победиме терористите на теренот. Што и да планираат руските окупатори, нашите подготовки мора да бидат посилни. Благодарен сум на сите наши единици кои го покажуваат отпорот што и треба на Украина, го исцрпуваат окупаторот и го уништуваат“, нагласи тој.

„Колку повеќе Русија губи во оваа битка за Донбас, толку помал ќе биде нејзиниот вкупен потенцијал“, продолжи тој.

Зеленски истакна дека неговата влада е свесна за руските планови за идни операции во Украина и ги уверува своите сонародници дека веќе подготвуваат одговор на потезите што Русите ќе ги преземат.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе