Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во Нигерија

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник.

Инцидентот се случил во вторникот вечерта, на патот меѓу државите Насарава и Бенуе.

Портпаролот на Здружението на сточари на Нигерија, Мијети Алах, рече дека група овчари Фулани паселе говеда од Насарава до Бенуе, каде што властите ги конфискувале животните поради кршење на законот против пасење, кога се случила експлозијата.