Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Северна Кореја издаде предупредување за екстремен студ: Се очекуваат минус 30 степени во најсиромашниот дел од земјата

Температурите во Северна Кореја најверојатно ќе се спуштат под -30 степени Целзиусови во северните региони, што е и најсиромашниот дел од земјата, соопшти државното радио. Се очекува и крајбрежните области да имаат силен ветер, јавуваат државните медиуми.

Јужна Кореја исто така издаде предупредување за студен бран, а северна Кина бележи рекордно ниски температури, јавува Би-Би-Си.

Додека Северна Кореја е погодена од екстремни или неповолни временски услови како и другите места, малку се знае за влијанието на екстремно ниските температури врз населението. Рајанганг, Северен Хамгјонг и Јужен Хамгјонг, најсиромашните провинции во земјата и оние кои се очекува да бидат најчувствителни на климатски шокови, се наоѓаат на север.

Електричната енергија е невообичаена надвор од главниот град Пјонгјанг, а домаќинствата во овие области наводно горат дрва и билки за греење во текот на зимата. За многумина се вели дека користат пластична фолија околу нивните врати и прозорци за изолација.

Радио Слободна Азија во декември објави дека голем број луѓе во земјата исчезнале кон крајот на минатата година за време на уште еден екстремен студен бран – се смета дека многумина или умреле од глад или се замрзнале бидејќи живата паднала под нулата и имало и недостаток на храна.

Се смета дека недостигот на храна во Северна Кореја е најлош по раширениот глад во 1990-тите, рече Лукас Ренгифо-Келер, аналитичар во Институтот за меѓународна економија Петерсон во САД.