Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Столтенберг: Наскоро ќе постигнеме решение за испорака на тенкови во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата наскоро ќе најде решение за испорака на тенкови Лепорад во Украина, а германскиот министер за одбрана Борис Писториус вели дека нема неединство меѓу сојузниците за испраќање тенкови.

Столтенберг на заедничката конференција со Писториус изјавил дека консултациите во врска со испораката на тенкови ќе продолжат наскоро.

„Во овој клучен момент од војната, мораме што поскоро да и обезбедиме на Украина понапредни системи“, рече Столтенберг.