Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руската тајна служба: Украина чува оружје од Западот во нуклеарните централи

Руската Служба за надворешно разузнавање ја обвини Украина дека складира оружје доставено од Западот во нуклеарните централи низ целата земја.

Во соопштението, тајната служба тврди дека ракетните фрлачи „Хирмас“ – системи за противвоздушна одбрана и артилериска муниција испорачани од САД биле доставени до нуклеарната централа Ривне во северозападна Украина.

„Вооружените сили на Украина складираат оружје и муниција доставени од Западот на територијата на нуклеарните централи“, се вели во соопштението, додавајќи дека испораката на оружје до електраната била испорачана во последната недела од декември.

Многу од нуклеарните централи во Украина се во центарот на вниманието од почетокот на конфликтот. Руските сили ја зазедоа непостоечката нуклеарна централа Чернобил помалку од 48 часа по инвазијата, а исто така ја освоија и нуклеарната централа Запорожје – најголемата во Европа – на почетокот на војната.

И Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на Запорожје, а Украина вели дека Русија го користи местото како дефакто складиште за оружје. Нуклеарното тело на Обединетите нации изрази сериозна загриженост поради нападот во близина на централата, предупредувајќи на опасност од нуклеарна катастрофа.