Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ: И да не купиме ни литар нафта, ќе имаме во наредните три-четири месеци

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е неопходно Србија да се заштити за да има корист од енергијата добиена од генераторите на ветер, која оди во странство и нагласи дека земјата е подготвена да инвестира во зелена енергија, да развива технологија. поврзани со производството на зелен водород, што ќе биде една од најважните работи во спроведувањето на зелената агенда.

Српскиот претседател во интервју за „Танјуг“ во Давос, каде што присуствуваше на Светскиот економски форум, и на прашањето што ќе донесе преминот од фидин тарифи (кои подразбираат гарантирани повисоки цени за обновливите извори на енергија) на аукции и дали Србија ќе може да се вклучи со производство на зелен водород, особено имајќи предвид дека тоа е светски тренд.

„Ние ја немаме таа технологија, но разговараме со некои земји, спомнав дека на средбата со Корејците сме подготвени да ја развиеме технологијата бидејќи водородот ќе биде една од најважните работи во имплементацијата на зелениот агенда или во ерата на климатските промени“, рече претседателот.

„Секој што има генератори на ветер заработува огромна сума пари и делумно, која никогаш нема да ја прифати, на сметка на државата, затоа треба да видиме како подобро да ја заштитиме државата за оваа енергија да не оди директно во странство или да европскиот пазар, но дека имаме и придобивки од тоа“, рече Вучиќ.

На прашањето дали сме подготвени за нова криза, а имајќи предвид дека од 5 февруари ќе стапи во сила ембаргото за нафтените деривати од Русија што пристигнуваат по море и дека сите купуваат дизел, претседателот вели дека цената ќе биде проблем во првите денови.

„Цената на нафтата не се зголемува, таа е релативно стабилна на светскиот пазар, но котираните цени на Медитеранот се зголемуваат поради недостигот на руска нафта. Верувам дека ќе го надминеме. Имаме доволно резерви дизел и бензин. И ако не купиме ни литар нафта, ја имаме во наредните три-четири месеци“, изјави претседателот на Србија за „Танјуг“.