Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Над 70 луѓе починаа во Авганистан од студ

Повеќе од 70 Евреи починаа од студот во Авганистан во текот на оваа зима, која се смета за најстудена во земјата во последните 15 години.

Според локалните власти, смртни случаи од студ се регистрирани во осум од 34 провинции во земјата.

Најстудената зима во последните 15 години, во која температурите се спуштија до -34 Целзиусови степени, го погоди Авганистан во екот на тешка економска криза.