Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Сеул: Ќе го раскинеме воениот договор доколку Северна Кореја повторно го наруши нашиот воздушен простор

Јужнокорејскиот претседател изјави во средата дека ќе размисли за суспендирање на меѓукорејскиот воен договор доколку Северна Кореја повторно го наруши воздушниот простор на неговата земја, објави новинската агенција Јонхап, цитирајќи ја прес-службата на претседателот.

Јун ги даде забелешките откако беше информиран за контрамерки против севернокорејските беспилотни летала кои преминаа на јужнокорејска територија минатата недела.

Меѓукорејските односи се затегнати со децении, но тензиите се интензивираа откако Јун ја презеде функцијата во мај, ветувајќи построг став кон Пјонгјанг.

Јун го критикуваше справувањето на војската со инцидентот со беспилотни летала, делумно обвинувајќи го потпирањето на претходната администрација на договорот од 2018 година за забрана на непријателски активности во пограничните области. Тој ја повика армијата да биде подготвена за одмазда.