5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Лукашенко се сретна со Путин двапати за 24 часа

Владимир Путин се сретна со својот белоруски колега Александар Лукашенко двапати во последните 24 часа за да „финализира многу прашања“, објави белоруската државна новинска агенција Белта.

Состаноците се одржаа во Санкт Петербург, утрово за време на појадокот во Рускиот музеј, како и на неформалниот самит на Заедницата на независни држави (ЗНД) вчеравечер, пренесува агенцијата.

„Вчера разговаравме за многу теми, не само на чај, туку и доцна навечер кога се враќавме дома. Понекогаш на некои земји им требаат години да разговараат за толку многу работи за толку кратко време. Во меѓувреме, навечер ставаме многу точки на Јас, продолжувајќи го нашиот дијалог од Минск, бидејќи најмногу се работеше за економијата“, рече Лукашенко.

Путин утрово го покани Лукашенко на појадок за да разговараат за „билатералните односи“ и други важни прашања, пренесе Белта.

„Иако постојано сме во контакт, одвреме-навреме се појавуваат некои проблеми и мораме да се справиме со нив и да ги донесеме потребните одлуки за поефикасно да ги решиме“, рече Путин.

Спонзорирано: