Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Директна закана од Братството: Путин треба да биде убиен ФОТО

Друга група ја натовари својата опрема во нивниот чамец, додека третата тивко се оттурна со веслата. Кога сите се качија на гумените чамци, ги запалија моторите и се упатија кон морето.

Волонтерски тим на украински специјални сили, наречен баталјон Братство, ја премина реката Днепар низ темнината осветлена само од Месечината.

Врховниот суд на САД го одобри објавувањето на даночните пријави на Трамп
Борците на Братството со месеци извршуваат тајни напади и други специјални операции, како дел од украинската контраофанзива против руските окупаторски сили. Таа ноќ, нивната задача беше да го преминат Днепар, потоа до источниот брег, кој го држат Русите, да постават мини на патот и да ја нападнат минофрлачката позиција.

Опасна мисија
„Тоа е многу опасна мисија. Тие мора да слетаат на место со еден куп Руси. Мора да ги заобиколат и да постават мини“, изјави за Њујорк Тајмс командантот на баталјонот на Братството, Олексеј Середиук.

Акцијата беше само делумно успешна. Војниците се вратија пред зори откако поставија мини, но нападот на минофрлачките позиции беше прекинат бидејќи групата руски војници беше преголема.

Откако Русите се повлекле од градот Керсон и се преселиле на источниот брег, реката Днепар станала линија на поделба на јужното бојно поле. Украинците го држат западниот брег и користат чамци за да преминат на другата страна на реката за да извршат диверзивни напади.

По правило, Братството ги започнува своите акции со извидување на руските позиции со беспилотни летала. Потоа ги споредуваат разузнавачките извештаи со извидувањето на терен и ги проверуваат со украинската војска, која има свои извори.

По планирањето на нападот, тимот се собра околу компјутерскиот екран за да ја гледа снимката од дронот додека извидникот ги информираше.

Кога падна ноќта, нападот можеше да започне.

За еден час Украинците беа опремени со очила за ноќно гледање, оружје и водоотпорни наметки и се симнаа на плажата. Заедно се молеле, а потоа се качиле на тесни гумени чамци и исчезнале во темнината. Кога стигнале до целта, нашле голем број руски војници.

Побројни, Украинците се држеа што подалеку од нивните очи, чекајќи прилика. Но, по неколку часа протече една од надувувачите и тие мораа да ја прекинат операцијата.

Од почетокот на војната во Украина, баталјонот „Братство“ ги извршуваше некои од најтешките мисии во конфликтот, вршејќи саботажи долж линиите на фронтот, вклучувајќи ги и битките околу Киев и Харков.

Неодамна уништија руски минофрлач и соборија руски хеликоптер. Локалното население се покажало како сигурен информатор во областите окупирани од руските трупи.

На братскиот баталјон му се придружи и група руски доброволци, политички бегалци кои неколку години живееја во Украина и решија да се борат на страната на Украина.

Волонтерите се најпогодни за организирање на состанокот, бидејќи тие се најподготвени да го прифатат ризикот.

„Сите сонуваме да одиме во Чеченија, Кремљ и сè до Урал. Што се однесува до претседателот Владимир Путин, тој треба да биде убиен во неговиот бункер. Мојата мала единица може да го стори тоа“, рече Середиук.