Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украина: Почна напад на Херсон, Русите ја гранатираат цивилната инфраструктура

Руската армија изврши ракетен напад врз Херсон, изјави првиот заменик-шеф на регионалниот совет во Херсон, Јуриј Соболевски, пренесува порталот „Новаја Газета“.

„Имаме ракетни напади во Херсон, тие повторно се насочени кон цивилна инфраструктура. Има повредени цивили, им се дава медицинска помош“, рече тој.

Локалните медиуми исто така известуваат за нападите, повикувајќи се на новинари и жители. Украинските власти претходно најавија факултативна евакуација на жителите во Херсон.

„Засега не станува збор за задолжителна евакуација. Но, доброволната евакуација значи и дека државата ја презема одговорноста за транспортот затоа што луѓето треба да бидат однесени на местото каде што ќе останат во текот на зимата“, рече Ирина Верешчук, вицепремиерка на Украина.

На 11 ноември, украинската армија ја врати контролата над градот Херсон. Руската армија извести дека претходно го напуштила градот, по наредба на министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Украинските власти ја продолжија работата во Херсон следниот ден. Во тоа време во Херсон почнаа да работат околу 200 полицајци.