Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

НАТО: Ги исцрпивме резервите на оружје и муниција поради Украина, мора да произведуваме повеќе

НАТО исцрпи значителен дел од залихите и муницијата и треба да го зголеми производството за да може да ѝ помогне на Украина на долг рок, изјави денеска за CBC генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Рече дека земјите членки треба да бидат подготвени да платат повисока цена за енергетските производи, како и други економски последици, за да се зајакне украинската одбрана.

„Мораме да запомниме дека цената ја плаќаме во пари, а Украинците ја плаќаат со животи и крв, секој ден. Наша обврска е да ги поддржиме“, рече Столтенберг.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, членките на НАТО испратија значителни количини оружје и муниција во Украина. Минатиот петок главната украинска одбранбена компанија Укроборонпром објави дека Полска, Чешка, Франција, Данска и други членки на НАТО заедно со Украина ќе произведуваат тешко оружје и друга воена опрема.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе