Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Сунак го посети Киев

Новиот британски премиер Риши Сунак за првпат го посети Киев, ветувајќи дека ќе ја продолжи цврстата поддршка за Украина, која беше во фокусот на вниманието на неговите претходници, а истовремено најави и нов пакет помош за воздушна одбрана против руски беспилотни летала.

„Британија знае што значи да се бориш за слобода“, напиша Сунак на Твитер. „Ние сме со вас цело време“, додаде тој.

Сунак, исто така, рече дека Британија ќе обезбеди нов пакет воена помош во вредност од 50 милиони фунти, кој вклучува противвоздушно оружје и технологија како радар за борба против нападите со беспилотни летала.

Лондон исто така нагласи дека ќе ја зајакне обуката на украинските војници.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави видео од средбата меѓу двајцата во Киев и ја поздрави континуираната поддршка од Лондон. „Со пријатели како тебе покрај нас, ние сме убедени во нашата победа. И двете земји знаат што значи да се бориш за слобода“, напиша Зеленски на Твитер.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе