Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

НАТО на нозе: Постојаната поморска група вршеше вежби, а потоа се појавија Русите

Два руски борбени авиони на небезбеден и непрофесионален начин и се приближија на Постојаната поморска група 1 на НАТО, која вршеше рутински операции во Балтичкото Море.

Руските пилоти, во инцидентот што се случи на 17 ноември, не одговорија на комуникацијата на сојузничките сили и ги прелетаа војниците на НАТО на височина од 100 метри и на оддалеченост од 70 метри, соопштија од алијансата.

НАТО оваа интеракција ја оцени како небезбедна и непрофесионална бидејќи, како што се наведува, била спроведена во опасна зона во која се изведувала обука за противвоздушна одбрана и поради висината и близината на руските авиони, што го зголемувало ризикот од погрешни пресметки, грешки и несреќи.

Алијансата објави дека силите на НАТО се однесувале одговорно, исполнувајќи ја својата мисија, „во целосна согласност со меѓународните воздушни и поморски прописи“, истакнувајќи дека „тие соодветно ќе одговорат на какво било мешање во активности што ја загрозуваат безбедноста на авионите, бродовите или на нивните екипажи“. .

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе