Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Медведев: Зеленски одби мировни преговори поради страв да не биде убиен

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги одбива мировните преговори со Русија од страв да не биде убиен, изјави во саботата поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Медведев, на Телеграма рече дека неподготвеноста на Западот да ја обвини Русија за лансирање ракета кон Полска е „симптом“ на заморот на Западот од украинската влада, особено од Зеленски, кој „постојано ја ескалира ситуацијата, лелека и бара повеќе. пари и оружје“.

Соединетите Американски Држави, ЕУ и НАТО не сакаат „конечна пауза“ со Русија, па почнаа почесто да го канат Зеленски на мировни преговори со Русија, рече Медведев.

Сепак, според Медведев, Зеленски не сака преговори бидејќи тоа е опасно за него, наведувајќи дека доколку ги признае териториите под руска контрола, војската и националистите ќе го убијат.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна изјави дека „почитувањето на Повелбата на Обединетите нации и компензацијата за загубите“ се услови за почеток на мировните преговори со Русија, кои Москва ги смета за неприфатливи.