Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Макрон: Биполарен свет би бил голема грешка

Биполарниот светски поредок би бил голема грешка, изјави во петокот францускиот претседател Емануел Макрон.

Говорејќи на маргините на конференцијата за Азиско-пацифичка економска соработка (APEC), Макрон рече дека таков свет, иако многумина посакуваат, би бил грешка дури и ако двете велесили се Соединетите Американски Држави и Кина.

Макрон ја позиционираше Франција како чин на балансирање во регион во кој долго време доминира борбата меѓу суперсилите Вашингтон и Пекинг.

Тензиите значително ескалираа меѓу Вашингтон и Пекинг во последниве години поради голем број спорови, вклучително и иднината на самоуправниот Тајван, човековите права и трговијата.

– Не веруваме во хегемонија или конфронтација. Ние веруваме во стабилност – рече Макрон.

Самитот АПЕК 2022 се одржува во Бангкок, главниот град на Тајланд, на 18 и 19 ноември.

Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) е форум на кој учествуваат 21 земја од Тихиот Океан. Соработката е воспоставена во 1989 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе