Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Договорот за извоз на жито продолжен за 120 дена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска најави дека иницијативата за извоз на жито од Црното Море ќе биде продолжена за уште 120 дена.

„Договорот за жито ќе биде продолжен за 120 дена. „Украина, заедно со Гутереш и Ердоган, донесоа клучна одлука во глобалната борба против кризата со храна“, напиша Зеленски во објавата.

Зеленски во објава на социјалната мрежа Твитер нагласи дека договорот е потпишан благодарение на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе