Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Свет

Вучиќ: Потребно е регионот подобро енергетски да се поврзи, да се изградат гасни интерконектори и нафтоводи

„Нема поважен сектор од енергетиката, освен здравството, а регионот на Западен Балкан треба подобро да се поврзи со преносни системи, да се изградат гасни интерконектори и нафтоводи“ изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ на регионалната Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан.

Тој додаде дека потребни се реформи и модернизација на енергетскиот сектор во регионот, бидејќи сега се користи старомоден пристап и стари технологии.

„Норвешките пријатели се од голема помош и имаат краткорочни, среднорочни и долгорочни предлози за енергетскиот сектор. Мораме што побрзо да ги направиме реформите и инвестиции, во спротивно ќе се соочиме со катастрофа. Мораме во енергетскиот сектор да вложиме во наредните 10 до 20 години помеѓу 17 и 33 милијарди евра“ рече Вучиќ.

Македонскиот премиер, Димитар Ковачевски на конференцијата истакна дека ваквите средби со инвеститорите од Норвешка, но и актуелната енергетска криза претставуваат можност да се искористат ресурсите од зелена енергија со кои располагаме ние земјите од Балканот, но истовремено и одлична можност целиот регион да се развива како нова енергетска сила.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе