27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет

Најјак обид за кражба во Хрватска: Крадецот го спасиле пожарникари, украл синџири од кран, па не можел да се симне

Човек од Славонија се нашол во ненабрано грозје откако бил „заглавен“ при грабеж. Необичен обид за кражба се случил во Радоње кај Ориовац.

Според полицијата, во петокот околу 18 часот, полицијата утврдила дека 30-годишен маж се качил на градежен кран за висококатница во делот на напуштено градилиште, од кој извадил неколку метални синџири за кревање товар со намера да ги украде.

Но, несудениот крадец останал да виси на кранот, на висина од 30 метри и не можел да се спушти, па да го подигнат дошле пожарникари кои објавиле и фотографии од нивната интервенција.

– Попладнево во 18:44 часот на директен повик до заменик командирот добивме пријава за лице кое се наоѓа на напуштен градежен кран во Радоње – соопштија од доброволната противпожарна бригада Ориовац, од каде што соопштија дека шест припадници на акцијата биле повикале да интервенираат.По повикот, тие заминале со две возила, а на местото на настанот пристигнале во 18:51 часот.

ФОТО ДВД Ориовац