Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија

Почнаа пообилни врнежи на дожд: УХМР издаде метеопредупредување – дождот на некои места ќе премине во снег

Во недела ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд (понекаде над 20л/м2). Врнежите на планините ќе бидат од снег, а на повисоките места особено во западните делови и на североистокот повремено ќе преминуваат од дожд во снег.

Дневните температури преку денот нема многу да се покачат и ќе се пониски и за повеќе од десетина степени од денешните. Уште од ноќта ќе дува умерен до повремено засилен северен ветер.

Прогноза за 16.03.2020
Минимална температура: -3°C до 4°C
Максимална температура: 6°С до 14°C
Сончево со мала до умерена локална облачност.

Прогноза за 17.03.2020
Минимална температура: -5°C до 1°C
Максимална температура: 10°C до 17°C
Сончево и потопло.

Прогноза за 18.03.2020
Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 11°C до 19°C
Сончево со мала локална облачност.

Можеби ќе ве интересира

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

CENTAR MKD

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

УХМР издаде метео предупредување: Студен бран со ветер, дожд и снег низ Македонија

CENTAR MKD