Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Русија протера двајца германски дипломати

Pixabay

Двајца вработени во германската амбасада во Москва се прогласени за персона нон грата и ќе мораат да ја напуштат Русија во следните седум дена, објави Раша тудеј.

Како што соопшти руското министерство за надворешни работи, одлуката е донесена на основа на реципроцитет, односно, по сличен чекор на официјален Берлин, кога протера двајца руски дипломати, осомничени дека учествувале во убиство на грузиски државјанин во главниот град на Германија.

loading…