Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Тлото не мирува: Вечерва нов прилично силен потрес во Албанија

Земјотресот е на длабочина од 30 километри, а епицентарот е на 4 километри северно од Драч. Нов земјотрес со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, вечерва ја стресе Албанија.

Во попладневниот силен земјотрес над 50 лица завршиле со повреди, а причинета е и голема материјална штета.

Денеска Албанија ја погодија два последователни потреси од 5,8 и 5,3 степени според Рихеровата скала, од кои посилниот беше почувствуван и во југозападна Македонија.

error: Соддржината е заштитена.