Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Снимка од која застанува здивот: Погледнете како Северна Кореја пред 40 години го пречека ТИТО (видео)

Северна Кореја, Државата на истокот на азискиот континент важи за најзатворена на светот, еден од последните бастиони на социјализмот.

Од денешна перспектива, конфронтации на Северна Кореја со безмалку целиот свет, интересно делуваат снимките кои настанале пред 40 години.

Тогаш во официјална посета на Северна Кореја дошол претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито. За него било приредено величенствено добредојде на 28 август 1977 година во Пјонгјанг каде го угостил тогашниот севернокорејски претседател Ким Ил-Сунг.

Погледнете ја снимката…

error: Соддржината е заштитена.