Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Историски ТВ дуел – Премиерот на телевизиско соочување со лидерот на опозициска партија, нешто што го немаше за време на режимот

Премиерот Зоран Заев покажува лидерство и втор пат за само две години реши да оддржи ТВ дуел со својот политички противник, Христијан Мицкоски од опозициската ВМРО ДПМНЕ.

Вакво соочување меѓу премиер и лидер на опозициска партија немаше за време на владеењето на режимот на Никола Груевски. Груевски не се охрабри ниту еднаш да се соочи со својот политички ривал на телевизиско интервју.

Впрочем незамисливо беше екс-премиерот и сегашен бегалец од правдата Никола Груевски да го видиме на дебата или интервју со новинари кои тогаш беа критички настроени кон тогашниот режим.

Второто политичко соочување меѓу Заев и Мицкоски ќе се случи во вторник во 18 часот и 30 минути, на националната Канал 5 телевизија.