1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Тропска бура ги зафати Филипини, 90 загинати и дестици исчезнати

Најмалку 90 луѓе загинаа а десетици се водат за исчезнати по тропската бура што ги погоди Филипини, соопшти полицијата и службите за вонредни ситуации. Невремето предизвика поплави и одрони на земјиштето. Најтешко е погоден островот Минданао, каде и сите од жртвите настрадаа.

„Се уште се обидуваме да ги потврдиме извештаите дека цело село е затрупано во одрон на земјиште, поради обилните дождови што ги донесе тајфунот“ изјави локален претставник во градот Тубод.

Спасувачки екипи се обидуваат да спасат некој живот, а во акцијата се вклучени и самите граѓани.