19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Се сликал за возачка дозвола со цедилка на глава и сега мора постојано да ја носи!

Андреј Филин од Москва кој за возачка дозвола се фотографирал со цедилка на глава сега има обврска постојано да ја носи на глава кога вози автомобил, изјави заменик шефот на сообраќајната полиција на Русија Владимир Кузин, пренесоа руски медиуми.

– Следниот пат кога полицијата ќе го запре, ќе мора да има цедилка на глава, или возачката ќе му биде одземена, истакнал тој.

Носењето капа или шешир при фотографирање е дозволено само во случај ако лицето не може да ги отстрани поради религиски уверувања.