26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Пукање на границата: Ново бегство на севернокорејски војник во Јужна Кореја

Јужнокорејските војници испукале 20-ина предупредувачки куршуми кон севернокорејските единици кои дошле до демилитаризираната зона во потрага по војник што пребегнал на југ.

Севернокорејскиот војник ја преминал зоната користејќи ја густата магла, објави армијата на Јужна Кореја.

„Нашата армија се погрижи за неговата безбедност, а овластените агенции ќе спроведат истражување со цел да се дознае заднината и мотивите зад неговото бегство“, изјави портпаролот на јужнокорејскиот генералштаб, Ро Јае-чон. Според тамошните медиуми, инцидентот се случил во провинцијата Гангвон.

Ова е четврти севернокорејски војник кој пребегна преку границата во текот на годинава, односно втор во последните месец дена. Последниот војник што пребегна кон југ неговите колеги го раниле дури со пет куршуми. Сепак, тој бил опериран и неговиот живот не е во опасност.

По последното бегство, Северна Кореја почна да ја засилува безбедноста на границата во демилитаризираната зона, а исто така еден шпион објавил како Севернокорејците копаат ров по должината на границата.
Спонзорирано: