Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Ништо не препушта на случајност: Ова е стратегијата на Путин ако Русија биде нападната од Арктикот!

Рускиот претседател Владимир Путин најави основање на антитерористички центри од кои еден се наоѓа во Мурманск, како би ја заштитил земјата од можни терористички закани од Арктикот.
Руските власти најавија дека центарот во Мурманск ќе ја „организира употребата на сила“, и ќе „води антитерористички операции“ во територијалните води на Русија, нејзината економска зона, како и самиот континетален појас.
Најавено е дека идентични центри ќе бидат основани на Каспиското езеро, Камчатка и Севастопољ.
На почетокот на 2015 година, руските вооружени сили и официјално основаа нова Арктичка бригада. Новата единица веќе ги изведе првите големи антитерористички вежби.
Неодамна за борба на Арктикот руската војска набави и посебна амфибија, која може да преминува терен прекриен со снег.
Арктичката бригада доби и моторни санки за снег, а сите возила имаат компјутерски системи посебно прилагодени за арктички услови.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе