7.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Ако редовно ја јадете оваа храна ќе живеете подолго: Најздравиот оброк е прилично евтин

Во оние делови од светот каде луѓето доживуваат длабока старост, многу се консумира оваа намирница. Прилично е евтина, можете и сами да ја одгледувате, а за лековитоста и не треба да зборуваме.

Можете веднаш да сфатите – се работи за гравот!

Гравот е навистина здрав и препорачливо е да се консумира.

Без разлика на тоа која врста грав ја подготвувате, секоја од нив е многу здрава!

Во гравот се наоѓаат мноштво лековити материи, меѓу кои најмногу застапени се протеините, јаглехидраите, мастите, а изобилува и со доста витамини.

Помага при одржување на холестерол во крвта, ја подобрува работата на органите за варење и го зајакнува срцевиот мускул.

Спонзорирано: