29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Какаото е лек за многу болести – еве зошто треба да го пиете

Какаото е познато како чувар од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови како и од многу видови канцер. Какаото е одличен извор на железо!

Освен тоа, какаото: – го регулира нивото на шеќер и холестерол; поттикнува подобро памтење и ја подобрува концентрацијата; ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар; го успорува процесот на стареење; ја омекнува кожата; делува како силен афродизијак и антиоксиданс.

Флавоноидите во оваа напивка ја забрзуваат циркулацијата и пренесувањето кислород до мозокот се забрзува, а тоа спречува деменција.

Поради сите овие причини, направете си шолја какао и уживајте…