Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Одржан прв состанок на министерите за животна средина во рамките на Енергетската заедница

Во Приштина се одржа 15-от министерски состанок на државите потписнички на Енергетската повелба каде се постави визијата за политиката за клима и енергија за периодот по 2020 година, каде учествуваше и министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки. Ова е прво учество на министри за животна средина на министерски состанок во рамките на Енергетската заедница, пракса која ќе продолжи и понатаму.
Со препораката за интегрирани национални енергетски и климатски планови ќе се даде придонес кон обезбедувањето на рамка за воедначување на известувањето за обновливите извори на енергија, енергетската ефикасност и стакленичките гасови.
На маргините на настанот министерот Дураки оствари и билатерална средба со Министерката за животна средина на Косово, Албена Рефки Решитај на која се дискутираа можностите за унапредување на соработката во областа животна средина.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе