10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Што капка змиски отров му прави на човечката крв?

Една од најчесто споменуваните фобии е страв од змии, но дали сте знаеле што всушност ви се случува кога ќе ве касне змија?

Што се случува со крвта кога ќе дојде во допир со змиски отров?

Како што можеме да видиме во продолжение, доволна е само една капка змиски отров да за неколку секунди се промени агрегатната состојба на крвта.