1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Кога ќе ја допрете оваа билка се случува нешто магично (видео)

Се работи за повеќегодишна билка која, штом некој ќе и пријде или ја допре, се повлекува „во себе“.

Односно, нејзините лисја се спуштаат или протресуваат, а на тој начин оваа билка се брани. Неколку минути подоцна, кога „опасноста“ ќе помине, билката се враќа во првобитна состојба.

Семе од срамежлива мимоза чини околу едно евро.