Вакво време среде јули сигурно не очекувавте: Од недела пресврт со времето

Во наредните денови во поголемиот дел од земјава ќе преовладува стабилно и суво време, до петок ветровито со засилен северен ветер, информира УХМР.

Локално сè уште ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. В сабота времето ќе биде сончево и значително потопло, а од недела попладне и во наредните денови повторно ќе биде нестабилно со пороен дожд и фрмежи. Локално се очекуваат поинтензивни процеси.