Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Вучиќ изрази сочувство за несреќата: Не постојат зборови што би ја опишале болката

Српскиот претседател Александар Вучиќ упати телеграма со сочувство до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

„Со неверување и тага ја примив страшната вест за трагичното загинување на патниците од автобус во Бугарија. Не постојат зборови што би ја опишале болката што ја делиме со граѓаните на вашата земја. Неми пред оваа трагедија, испраќаме молитва со утеха на семејства на загинатите и целиот наш братски народ. Србија е сега со вас, подготвена да даде секаква помош со поддршка бидејќи не сте сами во оваа трагедија. Во свое и во име на граѓаните на Србија упатувам најдлабоко сочувуство на семејства на настраданите и народот на Македонија, а на повредните им посакувам брзо и успешно закрепнување“, се наведува во пораката на Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира

Чувствувате БОЛКА ВО ЈАЗИКОТ? ВНИМАВАЈТЕ, тоа може да укажува на овие ОПАСНИ БОЛЕСТИ!

M T

Вучиќ за исчезнатиот Хрват: Надлежните веќе имаат скица што се случило

M T

Вучиќ за палењето на српското знаме во Тирана: Албанската држава реагираше сериозно и одговорно

M T

Путин му вети на Вучиќ дека цената на гасот за Србија нема да се менува

M T

Вучиќ и Путин ќе разговараат за цената на гасот, косовското прашање и состојбата со коронавирусот

M T

„Отворен Балкан“ – Вучиќ ги пречека Рама и Димитров

M T