25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаБизнис

Висок напон на струја го предизвикал пожарот на трансформаторот во РЕК Битола

Стручни лица од РЕК Битола, со поддршка на колеги од МЕПСО и ЕВН Македонија, како и експерти од Техничките факултети во Битола и Скопје, интензивно работат на оспособување на трансформаторот на Блок 3 кој беше оштетен во пожарот минатиот петок.

„ Првичните, неофицијални наоди говорат дека пожарот го предизвикал висок напон кој дошол до трансформаторот преку електроенергетскиот систем“ наведуваат од компанијата.

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и директорот на производство на АД ЕСМ, Благојче Трповски најавија формирање на експертски тим од енергетските компании кој ќе ги дефинира чекорите за спречување на слични појави во иднина.

Ковачевски и Трповски изразија задоволство од зголемената динамика на ископ на јаглен во рудниците на РЕК Битола и формирањето на солидни залихи на депонијата од која се снабдува Термоелектраната.

Во РЕК Битола продолжуваат и завршните активности за заокружување на процесот на т.н. нега на Блок 2 кој в недела треба да биде ставен во функција.

Можеби ќе ве интересира

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

M T

СДСМ: Домашното производство на електрична енергија е зголемено, јавните институции ќе ја намалат потрошувачката на струја за 15% месечно

M T

Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

M T

Пожар во Мармарис во близина на хотели и згради

M T

Пожар во хостел во Русија, загинаа осум луѓе

M T

Северна Македонија, Албанија и Србија заедно обезбедуваат храна и струја за своите граѓани пред почетокот на кризната зима – Втор ден интензивна агенда на Отворен Балкан во Тирана

M T