Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Автопортрет на Фрида Кало продаден за рекордни 34,9 милиони долари

Автопортрет на мексиканската сликарка Фрида Кало е продаден во аукциската куќа „Сотби“ во Њујорк за рекордни 34,9 милиони долари.

Тоа е највисоката цена платена на аукција за латиноамериканско уметничко дело.

Претходниот рекорд го држеше Диего Ривера, со кого Кало имаше повеќедецениска бурна врска. Негова слика беше продадена за 9,76 милиони долари во 2018 година.

Сликата на Кало „Диего и јас“ (Diego y yo) беше еден од нејзините последни автопортрети.

Делото ја прикажува расплакана Кало со нејзиниот сопруг Ривера насликан над нејзините очи.

На аукцијата во вторникот, „Сотби“ го опиша како „едно од најважните дела на Кало некогаш изложени на аукција“.

Можеби ќе ве интересира

„Дизни“ ќе потроши 33 милијарди долари за нови содржини

M T

Виртуелна јахта во метаверзумот продадена за 650,000 долари

M T

Пентхаусот на Мерлин Монро во Вест Холивуд се продава за 2,49 милиони долари

M T

Биткоинот за прв пат од април – речиси 60.000 долари

M T

Ашраф Гани со себе однел 169 милиони долари

M T

По 100 долари за сите нововакцинирани во САД

M T