Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : курц

Свет

Курц: Не сум робот, туку сум човек со грешки и мани

M T
Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето блиски до него поради корупција...
Свет ТОП ВЕСТИ

„Ги преминавте границите“ – австрискиот претседател со опомена до канцеларот Курц

M T
Претседателот на Австрија, Александар Ван дер Белен, ја предупреди Народната партија на Австрија (ОВП) за канцеларот Себастијан Курц, која по претресот на просториите на Обвинителството...
Свет

Курц: Потребни се повеќе протерувања на баратели на азил

M T
Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро го отфрли обидот на неколку невладини организации да ја препишат вината за смртта на 13-годишно девојче на жртвата и истакна...
Свет

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

M T
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев од Самитот за Западен Балкан во Виена: Да ја направиме 2021-ва, година на силен исчекор напред, бидејќи Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска присуствува на Самитот за Западен Балкан во Виена, на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц....
Свет

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

M T
Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар Себастијан Курц, во изјава за...
Македонија

Заев со порака до Курц: Новата Влада и натаму е целосно посветена на европскиот пат

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со австрискиот амбасадор во земјава Георг Вуцас. Како што информираат од кабинетот на Заев, на средбата била потврдена поддршката...