Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

По снегот сонце, па нова голема промена – УХМР најавува нов циклон

Од утре попладне нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажни воздушни маси, кои во следните денови ќе предизвикат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта кон среда и во среда претпладне, особено во источните…
Прочитај повеќе...

Денеска претежно сончево, а од понеделник нови врнежи

Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, поголема на северот и на истокот од земјава, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Наутро ќе има услови за појава на магла. Во северните делови ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе се движи во интервал од -9 до -1, а…
Прочитај повеќе...

МетеоCentar: Ќе натрупа ли снег?

Новинската агенција Centar.mk во саботата на 26. јануари 2019. го активираше својот интегриран метеоролошки сервис Meteocentar.com кој ќе придонесе кон поквалитетни информации во врска со временската прогноза, но и временските прилики и неприлики во земјава. За прв пат во Македонија, еден онлајн медиум отвара посебен сервис кој ќе ги информира…
Прочитај повеќе...

На Попова Шапка наврна еден метар снег

Снежната покривка на Попова Шапка по најновите врнежи достигна височина од еден метар. Во Маврови Анови има 83 сантиметри снег, 58 во Пожаране, 52 во Крушево 51 во Лазарополе, 32 во Тетово, 31 во Скопје-Петровец, 28 во Ѓуриште, 24 во ДемирКапија. Во Дебар има 22 сантиметри снег, 21 во Тополчани, 20 во Битола, 15 во Скопје-З.Рид, 11 во Охрид и 10…
Прочитај повеќе...

Доаѓа сонце со “заби”, а потоа интензивно невреме: Тридневна детална прогноза

Утре во текот на денот ќе биде претежно сончево, но со ниски утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула. Потоа во следните денови ќе преовладува облачно време со услови за магла по котлините. Во понеделник од крајот на денот ќе започнат нови врнежи кои на пониските места ќе бидат од дожд, а на планините од снег и се очекува врнежите…
Прочитај повеќе...

УХМР денеска издаде ново Метео-предупредување

Денес во источните и јужните делови ќе има повремени врнежи од снег со слаб интензитет, особено претпладне, информираат од УХМР во најновото Метео предупредување. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег и повремено ќе бидат со умерен интензитет. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер.
Прочитај повеќе...

Од снегот нема “дерман” ни денес – УХМР со нова временска најава

УХМР за денес најавува променливо облачно, во источните и јужните делови со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, особено претпладне. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Недела пак, Во утринските часови по одделни котлини со појава на слаба…
Прочитај повеќе...

Снежното невреме направи проблеми во регионот – Во одредени места прогласена вонредна состојба

Во некои делови на Босна и Херцеговина ќе биде или е прогласена состојба на елементарна непогода поради обилен снег и силен ветер. На подрачјето на општината Босанско Грахово ќе биде прогласена состојба на елементарна непогода, соопштиле властите. Според информациите, снегот престанал да паѓа, но силниот ветар создава снежни наноси поради што…
Прочитај повеќе...

Обилни снежни врнежи натрупаа снег низ цела Македонија, а од утре се најавува уште повеќе

Во поголемиот дел од земјава вечерва има врнежи со обилен интензитет. Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови од дожд, каде што се и најинтензивни и имаат пороен карактер. Во Пелагонија и во Охридско-преспанскиот Регион, каде што до попладнево имаше врнежи од дожд, во вечерните часови има интензивни врнежи…
Прочитај повеќе...

Измрзнати возачи со часови чекаат да се деблокира Плетвар: Снегот вечерва направи големи проблеми

Силните врнежи од снег вечерва направија доста проблеми на повеќе патни правци низ Македонија, а особено ситуацијата е драматична на Плетвар, каде возачите чекаат и повеќе од 4 часа да се деблокира патниот правец. Според информациите на АМСМ, Патниот правец Росоман - Прилеп е во прекин поради извртено возило, неофицијално се дознава дека се…
Прочитај повеќе...

Силни врнежи од снег во Македонија: Еве каде е најкритично

Силни врнежи од снег вечерва се забележани на планинскиот превој Ѓавато (Магистрален пат Ресен - Битола), каде има излизгани и заглавени 5 - 10 камиони кои го отежнуваат сообраќајот за автомобилите. Репортерот на Centar.mk известува дека на помош пристигнала и полиција, но не е воведена забрана за автомобили. Инаку во врска со останатите…
Прочитај повеќе...

УХМР со предупредување

Врнежите од снег и дожд кои се со поголем интензитет во југоисточниот дел од Македонија ќе предизвикаат покачување на водостоите кај помалите реки и истекувања кај суводолиците, предупредува УХМР. Поради тоа, апелира, неопходно е внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, како и низ клисурите и на местата каде се можни одрони и…
Прочитај повеќе...

Нов студен бран ќе донесе дождови и снег

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше облачно со врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Денеска нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов и студен влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни. Во…
Прочитај повеќе...

Снег “натрупа” низ Македонија: АМСМ излезе со важна информација

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла видливоста е намалена од 50м до 100м во Страцин и на планинскиот премин Буково. ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 08:15 часот воведена забрана за ТМВ на А3 премин Ѓавато поради врнежи од снег. Од 07:35 часот се воведува забрана на движење за тешки…
Прочитај повеќе...

Циклонот дојде: Пола метро снег на планините, а над 20 сантиметри во градовите – Детална прогноза за следните три дена

Нашето подрачје ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. На повеќе места врнежите ќе бидат обилни, во југоисточните делови ќе бидат претежно од дожд (над 40л/м2), а во останатите од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка. УХМР…
Прочитај повеќе...

Обилни врнежи од снег вечерва: Еве каде е најкритично

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ:Поради појава на магла видливоста е намалена од 20-50м на Стража, од 50-100м на Маврово, од 100-150м на Плетвар, од 50-60м Делчево и кај Смојмирово видливоста е од 50 до 100м. ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Во 23:25 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила…
Прочитај повеќе...