18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето

Претпладне сончево со променлива умерена облачност. Попладне претежно во северните и источните делови ќе има зголемена облачност и услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 19 до 26 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе има зголемена облачност со услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. T= 24 °C, P= 981 hPa, U= 46 %, V= 2 m/s.

(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)